Direksiyon Pompası, dayanıklı ve uzun ömürlü parçalardır. Arızaların sebebi yağsız kalma gibi sorunlardan ötürü gerçekleşmektedir.

Bu yazımızda Direksiyon Power Arıza Belirtileri Nelerdir, Arızalı olduğu nasıl anlaşılırız!
Direksiyon Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır
Direksiyon pompasında arızası belirtileri ise ;

Direksiyon Pompası Arıza Belirtileri Nelerdir
Yağ Kaçakları Görülüyor ise,
Sık sık Yağ Eksiltme yaşanıyor ise
Direksiyon Pompasında ses gelmeye başlamış ise
Direksiyon Eski Yumuşaklığını kaybederek daha sert bir hal almış ise
Kayış gergi ve rulman aksamında gevşemeler
Gösterge Panelinde direksiyon Arıza Uyarı Lambası Ara Ara yada Sürekli Yanıyor İse;
Genellikle söz konusu parçada arıza olduğu anlamına gelir. Bu arıza kimi zaman direksiyon pompasının iç mekanizmasından kaynaklanabileceği gibi kimi zaman çevre parçalardan da kaynaklı arızalar yaşanabilmektedir.

Direksiyon power rulmanı kasnağı yada kayışı gevşemiş olabilir. Yada Hortumlarda meydana gelen çatlak yada kaçarlar sebebi ile yağsız kalması sebebi ile iç aksamda sorun meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda yağı tamamlandığında genellikle direksiyon power sesi kesilir. Eğer seste kesilme yok ise ve aynı zamanda direksiyon sertleşmesi devam ediyor ise kontrol edilmesi gerekmektedir.

Yağ Değişimine Önem Verin.

Genellikle motor yağı değişimi ve şanzıman yağı değişimi durumuna önem verilse bile diğer aksamlar hep göz ardı edilir. Direksiyon yağı azalmışsa yada eskimiş ise kontrol etmek değil belli periyotlarda yağının tamamen değişmesi gerekir

Genel olarak belli bir kilometresi yoktur fakat yağın eskidiği renginden ve yapısından anlaşılabilir. Bu gibi durumlarda direksiyon powerının içindeki tüm yağ boşaltılarak yenisi ile değiştirilmesi önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir